Pred OŠ Sveta Ana smo pred devetimi leti postavili kažipot z imeni glavnih mest držav Evropske unije in dodali še zračne razdalje.
Čas in vremenske neprilike so načele lesene dele našega kažipota, zato smo ga letos na pobudo našega ravnatelja obnovili.
Pri delu so se vključili tudi učenci sedmega razreda v okviru naravoslovnega dneva Eko dan in dan Zemlje.
Les smo primerno obdelali, nanj vžgali napise in površino dobro zaščitili. Pri demontaži in ponovni montaži smo imeli pomoč občanov, slamnato streho pa nam je obnovilo podjetje »Slamnata streha«, ki je tudi prvič doniralo streho pokrito s slamo.
Za pomoč se učenci in delavci šole zahvaljujemo ravnatelju Borisu Mlakarju,družini Golnar iz podjetja Domača in umetna obrt in posredništvo iz Slamnata streha iz Sovjaka (Sveti Jurij ob Ščavnici) in Milanu Roli za pomoč pri ponovni postavitvi strehe in namestitvi tabel.
Kažipot bo učni pripomoček za učenje na prostem pri rednem pouku in dnevih dejavnosti. Mimoidoči pa bomo lahko obnovili svoje znanje geografije.
Za realizacijo zadane naloge obnove kažipota sva poskrbeli Ana Šnofl, učiteljica geografije in Irena Rola Bek, učiteljica tehnike in tehnologije.
V ponedeljek, 21. junija 2021, smo se z učenci 7. in nekaj učenkami 8. razreda odpravili na ekskurzijo v Vulkanijo na Goričkem. Ekskurzija je bila predvidena kot ena izmed dejavnosti v sklopu Erasmus+ projekta Netopir na vulkanu. Učenci so spoznali nova dejstva o nastanku in delovanju vulkanov in se na zabaven način seznanili z vrstami kamnin. Ogledali smo si tudi geološki muzej. Na fotografijah najdete nekaj utrinkov z ekskurzije.
Najstarejši in najmlajši učenec šole, najstarejši vrtčevski otrok ter seveda gospod ravnatelj, so danes, na zadnji šolski dan, zamenjali zastavo pred šolo. Od danes naprej pred šolo visi zastava z napisom JUHUHU, POČITNICE SO TU! Šolske torbe bodo počivale do 1. septembra, ko se ponovno začne resno in trdo delo.
Vsem želimo prijetne in sproščujoče počitnice ter da si naberete novih moči za prihodnje šolsko leto.
Otroci Zelene igralnice vrtca OŠ Sveta Ana so v okviru projekta Trajnostna mobilnost v vrtcu v mesecu juniju 2021 obiskali občino Sveta Ana in župana g. Silva Slačka. Predali so mu samostojno izdelani kartografski prikaz okolice vrtca, kjer so označili in podali nekaj predlogov za izboljšave, ki se tičejo prometne in splošne varnosti otrok. Župan je bil nad predlogi navdušen in povedal, da se bo potrudil vsaj nekaj otroških opažanj tudi uresničiti.
Vabljeni k ogledu prav posebnih fotografij, ki so nastale med našim obiskom 3D ART muzeja v Gornji Radgoni. Kjer nas je avtorica, slikarka Tamara Vogrin – Tara popeljala skozi znamenitosti Slovenije v tehniki 3D slikarstva.
Zelo zanimivo je bilo in ogled 3D umetnosti smo nadaljevali še v Knjižnici Gornja Radgona, kjer smo listali po 3D knjigah, si ogledali knjižnico, pa tudi prisluhnili pravljici.
Tako smo preživeli prav poseben dan dejavnosti in se na koncu ohladili še s sladoledom.
V četrtek, 17. 6. 2021, smo se z učenci s podružnične šole Lokavec odpravili na kratko ekskurzijo, ki je bila predvidena kot ena izmed aktivnosti v sklopu Erasmus+ projekta: Fledermaus auf dem Vulkan (Netopir na vulkanu), ki smo ga v zadnjih treh šolskih letih izvajali v sodelovanju z vrtcem iz Stradna, Volkschule Straden, Neue Mittelschule Straden, z OŠ Janka Padežnika Maribor in Vrtcem Studenci. Vtise z zanimive ekskurzije najdete v spodnji fotogaleriji.
V Oranžni igralnici smo ves teden ustvarjali na temo čebel in se pogovarjali o pomenu zdrave prehrane. Vzgojiteljici sva otrokom predstavili pomen in življenje čebel. Otroci pa so si lahko ogledali in pomerili čebelarjevo uniformo, satovnico, poskušali med in zrnca cvetnega prahu. V petek, 11. 6. 2021 smo imeli TSZ-kruh, maslo, med, mleko in jabolko. Pripravili smo si tudi poseben pogrinjek. Po zajtrku smo pekli medenjake in poslušali, prepevali pesem Čebelar.
Tudi v Rumeni igralnici smo imeli TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK – kruh, maslo, med, mleko in jabolko. Skupaj smo pripravili mizo s pogrinjki ter med zajtrkom imeli poseben obisk. Ogledali smo si posnetek o čebelah, poslušali glasbo Čebelar in se nato odpravili do čebelarjev na pokrito tržnico, kjer nam je g. Aleš Vanek na kratko povedal nekaj zanimivosti o čebelarjenju, nato pa so nas ostali čebelarji pogostili še z medom in medenjaki.
Prehrana in zdravje ljudi sta tesno povezana. Način prehranjevanja lahko deluje kot dejavnik tveganja za zdravje posameznika, lahko pa tudi kot zaščitni dejavnik, ki pripomore k izboljšanju zdravja in kvalitete življenja. Številne zdravstvene raziskave so pokazale povezavo med pojavnostjo določenih kroničnih bolezni in prehranjevalnimi navadami ter načinom življenja posameznika. Dokazano je, da dejavniki nezdravega življenjskega sloga (prehrana, telesna (ne)dejavnost, alkohol, tobak) sodijo med ključne vzroke za nastanek najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so: bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, nekatere vrste rakavih obolenj, debelost in osteoporoza.
Ker se zavedamo vseh pozitivnih in negativnih vplivov prehrane na človeško telo, v ta namen meseca novembra obeležujemo SVETOVNI DAN HRANE ter DAN SLOVENSKE HRANE in njegov osredni dogodek TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTERK.
DAN SLOVENSKE HRANE: Glavni namen dneva slovenske hrane je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje samooskrbe s kakovostno hrano iz lokalnega okolja. Obeležujemo ga vsako leto tretji petek v novembru, osrednji dogodek dneva slovenske hrane pa je tradicionalni slovenski zajtrk, ki bi bil letos jubilejni, že deseti po vrsti.
Več informacij o TRADICIONALNEM SLOVENSKEM ZAJTRKU najdete na spletni strani: https://www.nasasuperhrana.si/tradicionalni-slovenski-zajtrk/ , kjer je zbrano tudi nekaj predlogov literature primerne za otroke na temo prehrana in zdravo prehranjevanje.
V petek, 4. 6. 2021 smo s 5. razredi obiskali živalski vrt Ljubljana. Že pred odhodom je bilo navdušenje učencev veliko. Bili so polni pričakovanj. Ob prihodu v živalski vrt, so nas prijazno sprejeli strokovni delavci vrta, s katerimi smo pobližje spoznali živali, ki so nam blizu in tudi tiste, katerih se nekateri ljudje zelo bojijo.
Ogledali smo si kamele, opazovali jelene in divje svinje, se smejali vragolijam opicam in uživali v nastopaškem vreščanju kakaduja. Da je počitek pomemben del dneva sta nas spomnila tiger in gepard, ki sta ponosno počivala v senci drevesnih krošenj. Spoznali smo tudi jedilnik medvedov, ki je bil sestavljen večinoma iz sadja in zelenjave. Tudi pogled na pregrešno lena morska leva nas je vrnil nazaj v počitniški čas. Seveda to še zdaleč ni vse. Nekaj pogledov so nam ukradli tudi slon, pitoni, mačji panda, kapibara, ris, volkovi, koze in prašički, zebre, žirafe, afriška želva, konji, črne štorklje, pelikani in še in še. Ob koncu smo pozitivne občutke odnesli s seboj domov in jih v naslednjem tednu delili drug z drugim pri pouku. Vsi smo bili mnenja, da so živali zakon!
Ob povratku smo se ustavili ob Šmartinskem jezeru, kjer smo pojedli preostalo hrano iz nahrbtnika in se posladkali s slastnim sladoledom iz novega bara Panorama.
V preteklem tednu so otroci iz Mavrične skupine vrtca Sv. Ana, pod budnim očesom vzgojiteljic Bernarde in Romane ter članov gasilskega društva Sv. Ana, združili svoje moči in ideje ter zgradili, sestavili gnezdo za štorklje, ki bo z vrha gasilskega doma vabilo, da si nov štorklji par v njem ustvari svojo družino in se pridruži že stalnemu paru na šolski strehi.
S prvim razredom smo se v petek, 4. 6. 2021, odpravili na težko pričakovan obisk živalskega vrta v Ljubljani. Tam so nas pričakali morski levi, opice, žirafe, zebre, slonica Ganga, volkovi … in še marsikatera druga žival. Ob sončnem vremenu smo vsi zelo uživali in se utrujeni, a polni vtisov, vrnili domov. Vabljeni k ogledu foto utrinkov.
Otroci Rdeče igralnice so z gibalnim tednom zaključili projekta Trajnostna mobilnost in Mali sonček. Svoje gibalne spretnosti smo razvijali s kolesi, poganjalci in skiroji.
Z naravnimi oblikami gibanja pa smo nadaljevali še v motoričnem praku in v nadstrešku, ki otrokom ponuja velika telovadna orodja, kjer smo se dodobra razgibali.