Pred počitnicami smo z učenci devetega razreda posadili krokuse na gredico v krožišču pred šolo. In to pri pouku zgodovine. Malce nenavadno, da pri zgodovini sadimo rože? Niti ne. V devetem razredu obravnavamo čas druge svetovne vojne. Čas, ko se je zgodil genocid nad Judi.
Projekt Krokus v katerem sodelujemo je projekt, namenjen mladim od desetega leta dalje, da bi se spominjali vseh otrok, ki so umrli v holokavstu.
Rumeni cvetovi spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času nacistične vladavino. Krokus cveti proti koncu januarja, približno v času mednarodnega dneva spomina na žrtve holokavsta (27. januar). Ko ljudje občudujejo rože, učenci razložijo, kaj predstavljajo, in se spomnijo otrok, ki so umrli v holokavstu.
Projekt Krokus je nastal na Irskem na pobudo združenja HETI (Holocaust Education Ireland). Združenje mladim in šolarjem, starim 10 let in več, podarja čebulice rumenih krokusov (žafrana), da jih posadijo v spomin na 1,5 milijona judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev.
Z učenci smo pred zasaditvijo krokusov namenili nekaj besed poznavanju holokavsta in samem namenu projekta.
Učiteljica Ana