Skoči na glavno vsebino
Select Page

Premiera filma ob 220. obletnici šolstva

V sredo, 26. maja, ob 18.00 bo na spletu preko YouTube-a potekala premiera filma ob 220. obletnici šolstva. V slabih 45 minut dolgem filmskem projektu, ki si ga bomo lahko premierno ogledali, je sodelovalo veliko ustvarjalcev, avtorjev, ljudskih pevk, folkloristov, intervjuvancev, izpraševalcev, mentorjev, … Za film, ki je nastajal skozi celotno šolsko leto, smo porabili veliko ur ter posneli številne filmske kadre, v katere smo vložili veliko trdega dela, vztrajnosti, predvsem pa obilo dobre volje in prostega časa.

 

Kako bo potekala premiera filma

Premiera se bo pričela dne, 26.5.2021, natanko ob 18.00. Film si boste lahko ogledali neposredno preko vdelane povezave pri vrhu spletne strani, s klikom na rdeč gumb za predvajanje ali kliknete na povezavo pod sliko za ogled filma na platformi YouTube.

Med premiero

Tema odštevanja se bo začela dve minuti pred premiero. Ko se odštevanje konča, si lahko skupaj ogledate videoposnetek v realnem času. Videoposnetek lahko previjete tudi nazaj, ne morete pa ga previti naprej mimo prikaza v živo. Sočasno boste lahko tudi komunicirali v komentarjih in klepetu v živo.

Po premieri

Ko je premiera videoposnetka končana, je videoposnetek shranjen v kanalu kot običajna naložena vsebina. Videoposnetek več ne bo vseboval teme odštevanja.

Želimo vam prijeten ogled.

Tehniški dan: Božično novoletne delavnice

V četrtek, 26. novembra 2020, imamo tehniški dan na temo: Božično novoletne delavnice.

Izdelovanje voščilnic, okrasnih izdelkov za dom, adventnih venčkov, aranžmajev in obogatitev prihajajočih praznikov bomo dopolnili s pripravo  praznične jedi, ogledom animiranega filma, družabnimi igrami z družinskimi člani in športnimi aktivnostmi.

V gradivih je veliko idej, napotkov in predlogov za izdelavo izdelkov. Izberite tiste, ki jih lahko izdelate. Poiščite naravne materiale in predmete, ki jih imate na voljo doma. Za pomoč prosite družinske člane.

Izdelaj izdelek, ki bo krasil tvoj dom in polepšal bližajoče praznike.

Uporabi pridobljeno znanje in izkušnje v vsakdanjem življenju in polepšaj dan še svojim bližnjim.

Gradiva za delo vam bodo posredovali vaši učitelji!     

                                      

Teden otroka v Lokavcu

V tednu otroka smo za učence pripravili številne vsebine. Obujali smo stare igre naših babic, bili smo likovni umetniki na prostem in v učilnici. Imeli smo dva dneva dejavnosti, kulturni in tehniški dan. Spoznavali smo poklice. Obiskali sta nas medicinska sestra in strežnica in nam podrobno predstavili svoj poklic. Obiskalo nas je gledališče z predstavo Kako kameleon dobi svojo barvo. Ker je letošnja tradicionalna Jesenska delavnica zaradi znanih razlogov odpadla, so učenci sami naredili jesensko dekoracijo pred šolo. Skratka, otroci so se v tem tednu zabavali, časa za dolgčas ni bilo. V spodnji galeriji si lahko ogledate utrinke iz tedna otroka na naši šoli.

Ustvarjalne delavnice z babicami v Oranžni igralnici

26.11. smo v Oranžni igralnici otvorili adventni čas. Na obisk smo povabili babice, ki so se delavnic z veseljem udeležile. Pomagale so nam izdelati čudovito praznično dekoracijo, lesene snežake, božičke, jelenčke ter zimsko hiško.
Druženje z babicami je zmeraj nekaj posebnega in otroci so se ga zelo veselili. Vzdušje je bilo sproščeno in ustvarjalno. Vse babice so bile zelo kreativne in ob pomoči malih prstkov so nastali čudoviti izdelki, s katerimi bomo okrasili naše vrtčevske prostore, nekaj od njih pa bomo tudi prispevali za vrtčevski bazar.
Dopoldan je ob praznični glasbi, delavni vnemi ter klepetanju hitro minil. Ob zaključku smo babice pogostili s kavo, čajem ter piškoti in se od njih poslovili s simboličnim darilcem. Hvaležni smo jim za tako številčen obisk in se jim zahvaljujemo za lepo preživet dopoldan, katerega v tem hitrem tempu življenja zelo cenimo.

TEDEN SLOVENSKE HRANE IN TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK V ZELENI IGRALNICI

V Zeleni igralnici smo se odločili, da si bomo čim več slovenske hrane sami naredili.

Pripravili smo se na Tradicionalni slovenski zajtrk – izdelali smo si pogrinjke, naredili maslo in spekli kruh z Jakovo babico.

Obiskala sta nas tudi čebelarja ga. Suzana Rejak Breznik in g. Aleš Vanek, ki sta nam pripravila krasni predstavitvi čebel in čebelarskih del ter pokušino različnih vrst medu.

Nato smo imeli tudi delavnico z go. Andrejo Holer, kjer smo si pripravili sladico (pečena jabolka z nadevom).

Trudili smo se tudi in se še zmeraj, da pri obrokih zavržemo čim manj hrane ali nič in nam zelo dobro uspeva.

Teden slovenske hrane v Modri igralnici

V tednu od 11.11. do 15.11. smo praznovali teden slovenske hrane. V ponedeljek nas je obiskovala čebelarka ga. Suzana Rejak Breznik, kjer smo imeli priložnost poskusiti različne okuse medu. Bilo je super sladko!

Naslednje dneve smo se pogovarjali o zdravi in nezdravi hrani. Naredili smo plakat in nanj prilepili slike sadja, zelenjave in sladkarij. Naučili smo se, kaj je dobro za naše telo in kaj ni tako zdravo. Izdelovali smo tudi čebelice –  našo kranjsko sivko, prav tako smo se pogovarjali o naši posebni slovenski čebelici. Izvedeli smo več o naši državi, Sloveniji, in kaj jo dela posebno, kot so naša himna, zastava in slovenski plesi ter pesmi.

V petek pa smo imeli super tradicionalni slovenski zajtrk. Jedli smo domači kruh, maslo, med, jabolko in pili mleko. Nato nas je obiskoval čebelar g. Aleš Vanek, ki nam je povedal kaj je delo čebelarja.

Bilo je res zabavno in veliko smo se naučili!

Usposabljanje vrstniških mediatorjev 2. del – petek, 22. 11. 2024

Z dvajsetimi učenci osnovnih šol Cerkvenjak–Vitomarci, Sveta Trojica in Sveta Ana se že ves petek nahajamo v Lokavcu, kjer se usposabljamo za vrstniške mediatorje. Prvi del usposabljanja smo izpeljali že v ponedeljek, 11. 11. 2024 na OŠ Trojica, danes smo nadaljevali s celodnevno delavnico na podružnični šoli Sv. Ane v Lokavcu, kjer bomo prespali in jutri dopoldan nadaljevali z aktivnostmi.

Kaj pa je vrstniška mediacija? Vrstniška mediacija je proces, ko vrstniški mediator vzpostavi razgovor med sprtimi učenci, ki iščejo rešitev.

NAMEN VRSTNIŠKE MEDIACIJE:

–  »nova« pot reševanja konfliktov

–  umesti konflikt kot priložnost

–  izboljšanje odnosov

– učenje reševanja problemov in aktivnega poslušanja

– vplivanje na disciplino v šoli

Zraven trdnega dela in učenja smo se tudi igrali, sproščali, zabavali, plesali, navrh vsega pa tudi kepali.

Spodaj je nekaj utrinkov iz prvega in drugega dela usposabljanja.

Tradicionalni slovenski zajtrk

V petek, 15. novembra 2024, smo na OŠ Sveta Ana obeležili dan slovenske hrane v okviru projekta Tradicionalni slovenski zajtrk. Letošnje geslo je bilo: Moj naj zajtrk! Delovni dan smo pričeli z radijsko objavo in učence seznanili s cilji projekta ter jih ozavestili o pomenu domače, lokalno pridelane in tradicionalne slovenske hrane. Po objavi smo s skupnimi močmi na hodniku šole ob spremljavi naših harmonikarjev v en glas prepevali pesem Čebelar. Sledil je zajtrk sestavljen iz okusnega domačega kruha, slastnega mleka in masla ter seveda sladkega medu. Ob koncu smo se posladkali s slastnim jabolkom. Za tako zdrav in okusen zajtrk se lahko zahvalimo lokalnim dobaviteljem. Mleko je prispevala kmetija Šnajder – Ornik, maslo kmetija Smrke, kruh kmetija Mihelič, med čebelarstvo Kapl, jabolka pa kmetija Goznik.

Hvala vsem.

Na šoli smo gostili tudi prav posebne goste, ki so skupaj s prvošolci zajtrkovali v jedilnici naše šole. Pred tem so ob spremljavi harmonikarjev še enkrat zapeli pesem Čebelar, nato pa so prvošolci g. županu, predsednikom lokalnih društev, g. župniku, ravnatelju, podravnateljicama, članom sveta zavoda in ostalim prisotnim pripravili še kratek kulturni program. Sledil je slasten zajtrk.

Ob okusnem zajtrku in mirnem klepetu smo preživeli prijetno jutro.

Teden slovenske hrane v Rdeči igralnici

V Rdeči igralnici smo Teden slovenske hrane obeležili z različnimi aktivnostmi. Za uvod nas je obiskala gospa Suzana Rejak Breznik, katera se med drugim ukvarja tudi s čebelarstvom. Predstavila nam je nekaj zanimivih dejstev o čebelah ter čebelje izdelke, s katerimi smo se lahko tudi posladkali.

V igralnici smo na praktičnem primeru spoznali potek priprave kruha ter ga zamesili. Prijazne kuharice smo prosili, da so nam ga spekle in sledila je slastna pokušina. Imeli smo pravi majhen leseni mlin in otroci so z navdušenjem opazovali, kako so se trda pšenična zrna spreminjala v mehko moko.

S šolskim avtobusom smo se odpravili na krajši izlet na Domačijo Kapl. Tam nam je gospodar Viktor Kapl pokazal različna orodja in priprave, s katerimi so si nekoč pomagali pri pridelavi hrane. Sprehodili smo se tudi do čebelnjaka, sadovnjaka in pašnika s kozami. Gospodarica Darinka Kapl nam je ob koncu obiska pripravila okrepčilo. Vožnja z avtobusom je bila za otroke seveda posebna izkušnja.

V petek smo praznovali Tradicionalni slovenski zajtrk. Obiskal nas je čebelar domačega čebelarskega društva gospod Aleš Vanek in nam predstavil delo čebelarja ter pomen čebel za človeštvo oziroma življenje.

Tom potuje, otroke obiskuje

Naša šola sodeluje v akciji TOM POTUJE, OTROKE OBISKUJE. Namen akcije je, da otrokom od 4. do 9. razreda predstavimo pomen pogovora, jih seznanimo s TOM telefonom ter jim ga približamo kot enega izmed virov pomoči, kadar se znajdejo v stiski ali potrebujejo pogovor.

Od ponedeljka dalje bo tako na naši šoli za 14 dni zaživel TOM KOTIČEK, ki se bo nahajal v pritličju šole. Tam bodo različni materiali, ki si jih bodo učenci lahko ogledali. V 4. in 7. razredu bomo izvedli delavnice, v ostalih razredih pa bomo namenili nekaj časa za spoznavanje in približanje Tom telefona. 

Vabljeni tudi k ogledu promocijskega videa TOM telefon: https://www.youtube.com/watch?v=ei2yWJmvziY

 

2. športni dan

V sredu, 13. 11. 2024 smo se z vesmi učence centralne in podružnične šole odpravili na skoraj zimski pohod. Učenci od 1. do 5. razreda so se odpravili do koče Luka na Pohorju. Učenci od 6. do 9. razreda pa so se letos odpravili na Urbana. Vsi smo varno prispeli na vrh in tudi nazaj v dolino. Naužili smo se svežega zraka in natrenirali mišice celotnega telesa.

Projekt Krokus

Letos smo ponovno vključeni v projekt Krokus, ki je nastal na Irskem na pobudo združenja HEI (Holocaust Education Ireland) in ga vsako leto pri nas organizira Sinagoga Maribor. Združenje vsem vključenim šolam podari rumene krokusove čebulice, ki spomladi s svojimi rumenimi cvetovi spominjajo na vse žrtve judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev.
Pred šolo smo že posadili čebulice krokusov, druge aktivnosti pa potekajo pri pouku.

Mentorici Ana in Božena

Mladi folklorniki zaplesali na martinovanju

Osrednji trg na Sveti Ani so včeraj popoldne napolnili obiskovalci od blizu in daleč. Domače društvo vinogradnikov je namreč v sodelovanju z društvom kmečkih žena in deklet, prostovoljnim gasilskim društvom, turističnim in kulturnim društvom ter občino organiziralo tradicionalno martinovanje. Med drugimi so nastopili tudi naši mladi folklorniki ter se predstavili s svojim novim spletom.

Vsem plesalcem, še posebej pa harmonikarju Juriju Brezniku, se iskreno zahvaljujem, da so se odzvali povabilu ter bili pripravljeni sodelovati.

Mentorica: Mateja Kop 

Dan preživet na Biotehniški šoli Maribor

Učenci osmega in devetega razreda smo se danes odpravili na posestvo Biotehniške šole Maribor.

Na tej šoli so letos v sodelovanju z Rotary klubom Maribor Park odprli laboratorij za naravovarstvo. Z njim si prizadevajo, da osveščajo mlade o odgovornem ravnanju z naravo. Otrokom in odraslim želijo privzgojiti odgovornost do okolja z zgledi in dobrimi praksami. To poskušajo doseči tudi z večjim poudarkom na raziskovanju, opazovanju in vrednotenju okolja. Z opremljenim laboratorijem želijo na sodoben način približati vsebine naravovarstva, jih naučiti upravljati z laboratorijskimi aparaturami ter pripomočki. Znanje pa bodo lahko uporabili tudi pri nadaljnji poklicni karieri.

V ta namen smo:

– v sklopu izbirnega predmeta POK izvedli eksperimentalno delo Analiza različnih vzorcev vode (merjenje pH, kisika, nitratov, fosfatov, trdoto vode, prevodnost, motnost, …),

– v sklopu karierne orientacije spoznali programe, ki jih ponuja Biotehniška šola Maribor,

– si ogledali posestvo, šolski čebelnjak in številne izdelke iz medu,

– spoznali številne živali, ki jih gojijo v šolskih vivarijih.

Prvi bralni odmor!

Iz foto utrinkov prvega bralnega odmora je nastal strip, s katerim smo sodelovali v nagradnem natečaju v sklopu 1. Festivala slovenske izvirne slikanice in si prislužili knjižno nagrado.

31. oktober – DAN REFORMACIJE

PRIMOŽ TRUBAR – ZAČETNIK REFORMACIJE NA SLOVENSKEM

Vir:https://www.centerslo.net/files/file/simpozij/simp27/20_Starc.pdf

S tem dnem počastimo spomin na čas, ko smo Slovenci dobili prve knjige v slovenskem jeziku. Začeli smo se zavedati pomembnosti lastnega jezika in kulture. Prvi slovenski knjigi sta KATEKIZEM in ABECEDNIK, ki sta izšli 1550. Napisal ju je PRIMOŽ TRUBAR. V času Trubarja so v naših deželah delovali še ADAM BOHORIČ, ki je izdal prvo slovensko slovnico – Zimske urice, JURIJ DALMATIN pa je prevedel Biblijo.


Vir: https://www.svetopismo.si/trgovina/primoz-trubar-abecednik-in-katekizem/

Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/trubar-primoz/

DIGITALNE KOMPETENCE – delavnice med jesenskimi počitnicami za učence OŠ Sveta Ana

Na OŠ Sveta Ana so v času jesenskih počitnic od ponedeljka do srede potekale delavnice digitalnih kompetenc za učence.

Ekrani niso zgolj “zlo”, lahko so tudi odličen učni pripomoček, če so le uporabljeni na tak način. Tako se je 23 učencev Osnovne šole Sveta Ana odločilo kvalitetno preživeti čas med počitnicami in s strokovnjaki podjetja Kadring d.o.o. s podporo Ministrstva za digitalno preobrazbo izdelovati lego-robote, programirati preproste video aktivnosti, ukvarjati se z virtualnim svetom preko virtualnih očal, v programu canva izdelovati vabila na svoje zabave, se veliko pogovarjati o spletnem bontonu, o varnosti na spletu in o smotrni ter priporočljivi uporabi spleta oziroma ekranov.

Učenci so bili zelo ustvarjalni in po pripovedovanju sodeč veseli izkušenj in novih spoznanj s področja digitalnih kompetenc, ki so jih pridobili na delavnicah.

Staršem se iskreno zahvaljujem za zaupanje, predstavnikom podjetja Kadring d.o.o. pa zahvala za posredovanje znanja in njihovih izkušenj na področju digitalnih kompetenc.

Aleksander Šijanec, ravnatelj

OŠ Sveta Ana obeležila Rožnati oktober in ozaveščanje o raku dojk

Na Osnovni šoli Sveta Ana smo danes obeležili Rožnati oktober, mesec ozaveščanja o raku dojk. Ob tem pomembnem trenutku smo poudarili pomen preventive, zgodnjega odkrivanja bolezni in skrb za zdravje.

Ravnatelj je v govoru opozoril, da rak dojk ne izbira in lahko prizadene tako ženske kot tudi moške. Poudaril je pomen rednih pregledov in samopregledovanja ter spodbudil k zdravemu življenjskemu slogu. Zahvalil se je združenju Europa Donna in občini Sveta Ana za njihovo sodelovanje in podporo pri ozaveščanju, kot tudi vsem učencem in učiteljem, ki so sodelovali v današnjem programu.

S posebnim poklonom so se zahvalili tudi vsem, ki so pomagali pri zasaditvi dreves kot simbolu boja proti tej zahrbtni bolezni. S tem dogodkom smo učenci in zaposleni OŠ Sveta Ana prispevali k širjenju zavesti o tej pomembni tematiki in spodbudili vse prisotne k aktivnemu pristopu k zdravju.

Rožnati oktober nas opominja, da smo s skupnimi močmi lahko močnejši v boju za boljšo prihodnost.

Noč čarovnic v 1. a

Zadnji dan pred počitnicami so učenci 1. a razreda v šolo prišli oblečeni v kostume in pričarali pravo vzdušje za noč čarovnic! 🎃 Skupaj smo prebrali pravljico Coprnico Zofko, se pogovarjali o tradicijah tega praznika, nato pa nas je obiskal tudi čarovnik Čarli, ki nas je navdušil s svojimi triki. Na koncu smo reševali še čarovniške naloge in tako čarobno zaključili dopoldne.

DOSTOPNOST