Skoči na glavno vsebino
Select Page

Praznovanje rojstnega dne v vrtcu

Rojstni dan je osebni praznik, ki ga posameznik praznuje na dan svojega rojstva. Je najbolj razširjen praznik v mnogih kulturah. Obdarovanje slavljenca na njegov dan rojstva je običaj, ki je navadno vezan na rojstnodnevne zabave v krogu družine ali prijateljev. Praznovanje rojstnega dne je splošno razširjena navada, ki temelji na družabnosti in je povezana s praznično prehrano in nekaterimi stalnimi sestavinami. ( Bogataj 1988)

Praznovanje rojstnega dne s prijatelji v vrtcu, je za otroka gotovo poseben dogodek. V našem vrtcu se trudimo, da bi se tisti dan še posebej posvetili slavljencu na način, kot si ga sam želi.  Želimo, da se slavljencu pričara vznemirljiv dan, katerega si ga bo otrok zapolnil po toplih objemih svojih vrstnikov in rajanju.

V vrtcu rojstnih dni NE PRAZNUJEMO S HRANO, zato za praznovanje rojstnega dne otoka v vrtec NE PRINAŠAJTE sladkih in slanih prigrizkov ter pijač. Rojstni dan otroka obeležimo z igro, petjem in ustvarjanjem. Pri načrtovanju in pripravi praznovanj so otroci aktivni udeleženci. V vsakem oddelku vrtca rojstni dan praznujemo nekoliko drugače, zato se za več informacij obrnite na vašo vzgojiteljico.

Prehranske smernice

Prehranjevalne navade, prehranski vnos in samo stanje prehranjenosti pomembno vplivajo na pojavnost kroničnih nenalezljivih bolezni (srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen tipa 2, metabolni sindrom, debelost, bolezni prebavil in rak), tako v smislu preprečevanja, kot tudi njihovega razvoja. Ker se zdrave ali pa nezdrave prehranjevalne navade oblikujejo že zgodaj in imajo dolgoročne učinke na naše zdravje, je pomembno, da jim je posvečena zadostna skrb že v otroštvu, vendar pa jih je v vsakem življenjskem obdobju pomembno spodbujati in ohranjati. (https://www.gov.si/teme/prehrana-in-zdravje/)

Zdravo prehranjevanje in redna telesna dejavnost prispevata k boljšemu zdravju ter večji kakovosti življenja. Otroku med odraščanjem zagotavljata optimalno rast in razvoj, pri odraslih izboljšujeta počutje in delovno storilnost, dolgoročno pa predvsem krepita zdravje, povečujeta kakovost življenja ter prispevata k aktivnemu in zdravemu staranju. (https://www.gov.si/teme/prehrana-in-zdravje/)

Smernice zdravega prehranjevanja

Prehrana posameznika in življenjski slog sta ključna dejavnika zdravja človeka. Ustrezna prehrana deluje kot zaščitni dejavnik pred najrazličnejšimi boleznimi, v nasprotnem primeru pa jih lahko neustrezna prehrana spodbudi. Najpomembnejši in hkrati najlažje izvedljiv nasvet je, da poskrbimo za raznoliko, mešano prehrano, ki je uravnotežena z vsakodnevnimi potrebami. S hrano moramo v telo vnesti toliko energije, kolikor je porabimo, zato moramo količino in vrsto hrane prilagoditi svojemu življenjskemu slogu in količini telesne dejavnosti.

Vsi vzgojno-izobraževalni zavodi morajo pri organizaciji šolske prehrane upoštevati smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih.

 

Alergeni v prehrani

DIETNA PREHRANA

V vrtcu pripravljamo dietno prehrano za vse otroke, za katere starši prinesejo zdravniško potrdilo specialista (alergologa, dietetika …).

V kolikor za otroka ne pridobite zdravniškega potrdila specialista, dite v vrtcu iz različnih kadrovsko/ organizacijskih, HACCP  in ekonomskih vidikov ne izvajamo. Iz enakih razlogov prinašanje hrane v vrtec ni sprejemljivo.

Staršem priporočamo, da potrdilo prinesejo vsaj kakšen dan pred vstopom otroka v vrtec, da se lahko nabavijo potrebna živila in pripravi ustrezna dieta. V primeru strogih izločitvenih diet pa priporočamo osebno srečanje z vodjem prehrane.

Pri dietni prehrani otrok so starši dolžni:

  1. Opozoriti vodjo prehrane na prehranske posebnosti otroka z zdravniškim potrdilom specialista (alergologa, dietetika …).
  2. Pisno javljati spremembe v izvajanju diete.
  3. V primeru, da dieta ni več potrebna prinesti potrdilo o prenehanju izvajanja diete.

V vrtcu pripravljamo dietno prehrano iz svežih živil, ki niso predhodno industrijsko pripravljena. Pri pripravi uporabljamo vse načine priprave hrane: kuhanje, dušenje, pečenje.

JEDILNIK OTROK Z DIETNO PREHRANO

Za otroke z alergijami in dietami se jedilnik sproti prilagaja vrsti diete. Pri pripravi jedi se upoštevajo omejitve živil ter se jih zamenja z ustreznimi dietnimi nadomestki. Tako se za vsako dieto individualno prilagodi jedilnik potrebam in omejitvam otrok/učencev.

VRSTA DIETE PREPOVEDANA ŽIVILA NADOMESTKI
ALERGIJA NA MLEKO Mleko in mlečni izdelki

Različni rastlinski napitki:

–         Sojin napitek

–         Rižev napitek

–         Ovseni napitek

Izdelki brez mleka.

ALERGIJA NA JAJCA Jajca in izdelki, ki vsebujejo jajca

–         Jedi brez jajc (testenine, biskviti,… brez jajc

–         Jajčni nadomestki

ALERGIJA NA SOJO Soja in izdelki, ki vsebujejo sojo Živila in jedi brez soje
ALERGIJA NA PŠENICO Pšenica in izdelki, ki vsebujejo pšenico Izdelki, ki ne vsebujejo pšenice (pecivo, kruh, testenine ki so narejeni iz ajdove, riževe, koruzne moke brez dodatkov pšenice)
ALERGIJA NA ARAŠIDE Arašidi in izdelki, ki vsebujejo arašide Izdelki brez arašidov
ALERGIJA NA OSTALA ŽIVILA Različna živila in izdelki iz njih v primeru, da je dokazana alergija. (jagode, sezam, ribe itd. Izdelki, ki ne vsebujejo alergenih snovi.
LAKTOZNA INTOLERANCA Mleko in mlečni izdelki

Mleko in mlečni izdelki brez laktoze

Različni rastlinski napitki:

–         Sojin napitek

–         Rižev napitek

–         Ovseni napitek

CELIAKIJA Živila, ki vsebujejo gluten Brezglutenski izdelki (Jedi kot so kruh, testenine, kosmiči, pecivo se bodo nadomestile z ustreznimi brezglutenskimi jedmi.)

Diete, ki niso medicinsko utemeljene imajo lahko škodljive učinke na otrokov razvoj.

Opozorilo!

Zaradi vse večjega števila otrok z dietno prehrano, ki ni zdravstveno utemeljena, je Ministrstvo za zdravje izdalo okrožnico z potrdilom o medicinsko indicirani dieti. Kar pomeni, da so otroci upravičeni do dietne prehrane v primeru, da prinesejo izpolnjeno potrdilo od zdravnika.

Povezava do potrdila: Seznam diet in potrdilo

ALERGEN ŽITA, ki vsebujejo GLUTEN, in sicer: PŠENICA (npr. PIRA in HORASAN), RŽ, JEČMEN, OVES ali njihove križane vrste, in proizvodi iz njih (KUS KUS) OREŠKI, in sicer MANDLJI , LEŠNIKI , OREHI, INDIJSKI OREŠČKI , AMERIŠKI OREHI , BRAZILSKI OREŠČKI, PISTACIJA, MAKADAMIJA MLEKO in mlečni proizvodi, ki vključno LAKTOZO
       
IZDELKI Kruh in jedi iz kruha, pekovsko pecivo, pica, omake, enolončnice, testenine, njoki, palačinke, panirane jedi, nekateri mesni proizvodi (klobase, salame, paštete, čevapčiči, pleskavice) itd. Štruklji, palačinke, potice, čokoladni namazi, kruh, piškoti, krekerji, sladice, sladoledi, marcipan itd. Panirana živila, pire krompir, omake, narastki (rižev prosen, ajdov,..), sladice, palačinke, jogurt, sir, skuta, maslo, puding, feta sir, mozzarela
ALERGEN JAJCA in proizvodi iz njih ZRNJE SOJE in proizvodi iz njega, LISTNA ZELENA in proizvodi iz nje;
       
IZDELKI Testenine, panirani izdelki, lazanje, musake, narastki, večina sladic, biskviti, palačinke itd. Sojin napitek, omaka, vegetarijanski izdelki, nekateri mesni izdelki (hrenovke, klobase, čevapčiči, mesni sir, čufti,..), izdelki z industrijsko panadp (ribe, nageci, cordom blue,…) itd. Juhe, enolončnice, koncentrati juh, goveja in zelenjavna kocka, solate itd.
ALERGEN RAKI in proizvodi iz njih; RIBE in proizvodi iz njih, ARAŠIDI (kikiriki) in proizvodi iz njih;
       
IZDELKI Rižote, testenine, pice, sushi, namazi in solate iz morskih sadežev Vse sladkovodne in morske ribe, ribje konzerve, namazi, jedi iz rib (polpeti, solate, omake) Sladice, piškoti, torte, sladoledi (z dodatkom arašida)
ALERGEN gorčično seme in proizvodi iz njega; sezamovo seme in proizvodi iz njega  volčji bob in proizvodi iz njega;
       
IZDELKI Gorčica, marinirano meso (zrezki, pečenka, divjačina), omake z gorčico itd. Sezamovo olje, solate (sezamova semena), kruh (hamburger, žemlje, palčke, krekerji), slano pecivo Nekatere vrste kruha (brezglutenski), nekatera peciva in pekovski izdelki
ALERGEN ŽVEPLOV DIOKSID IN SULFITI v koncentraciji več kot 10 mg/kg ali 10 mg/l MEHKUŽCI in proizvodi iz njih.

POMEMBNO!

LAHKO SMO ALERGIČNI NA ENEGA ALI VEČ ALERGENOV HKRATI!

     
IZDELKI Suho sadje (rozine, slive, marelice), mesni izdelki, vinski kis Lignji, jedi iz morskih sadežev

 

OZNAČEVANJE SNOVI, KI POVZROČAJO ALERGIJE ALI PREOBČUTLJIVOSTI, V OBRATIH JAVNE PREHRANE

Na osnovi Uredbe o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom št. 1169/2011 in pravilnik o splošnem označevanju predpakiranih živil (Ur. List RS, št. 50/04, 58/04, 43/05, 64/05, 83/05, 115/05 in 118/07), Osnovna šola in vrtec Sveta Ana informira vse, ki imajo alergijo ali težave s preobčutljivostjo na hrano o vsebnosti le-teh v jedilniku vrtca in šole.

Jedilniki se oblikujejo skladno z navodili označevanja po zgoraj navedeni uredbi in pravilniku:

–        Proizvodi in snovi, ki povzročajo alergije ali preobčutljivost, so navedene v okviru jedilnika

–        Alergena snov se med sestavinami označi z vrsto pisave – številko.

–        Jedilniki so objavljeni elektronsko (na spletni strani šole) in v pisni obliki (pred učilnico, jedilnico, igralnico).

–        Kljub skrbni pripravi pa določene jedi, ki jih kuhamo v šolski kuhinji, lahko vsebujejo alergene v sledovih.

–        Dietni obroki za otroke in učence se pripravljajo na osnovi zdravniškega potrdila uradne medicine in v skladu z internimi navodili vrtca.

POMEMBNO OBVESTILO: starši, katerih učenci imajo subvencionirano prehrano (malica in/ali kosilo) in le – te pravočasno ne odjavijo, kljub subvenciji plačajo vse neodjavljene in neprevzete obroke ( točka 40, 41 in 42 pravil šolske prehrane).

Pravila šolske prehrane lahko preberete tukaj: Pravila šolske prehrane

Organizator prehrane: Lara Plazar

Zobozdravstvena preventiva

V vrtcu za zobozdravstveno preventivo skrbimo v sodelovanju z zobno asistentko ga Ksenijo Škerbot. V okviru projekta ZOBOKROKI otroke  seznani s pomenom rednega umivanja zob, učenjem pravilne tehnike umivanja zob s pomočjo študijskega modela.

Zobozdravstvena vzgoja in preventivno delo obsega predvsem navajanje otrok na redno, vsakodnevno umivanje zob, predstavi se pomembnost skrbi za ustno higieno, učenje pravilne tehnike umivanja zob, naš cilj pa je tudi, da otroke seznanimo z zdravo prehrano in poučimo o škodljivosti pretiranega uživanja sladkih jedi in pijač. Delo je prilagojeno starosti otrok.

V Mavrični igralnici pa sodelujejo v projektu ZOBNI ALARM v sodelovanju s podjetjem Curaprox, ki potem za otroke priskrbi tudi zobne ščetke.

V vrtec sodi le zdrav otrok

Vzgojitelj lahko odkloni sprejem otroka v vrtec, če ob njegovem prihodu ugotovi znake obolenja (vročina, izpuščaji, vnetje oči, bruhanje, driska, hujši kašelj, ušivost ipd.). Saj ima vsakdo  pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred nalezljivimi boleznimi (Zakon o nalezljivih boleznih).

V primeru omejenega otrokovega gibanja, npr.: mavec, preveze oči… se starši o otrokovi prisotnosti v oddelku predhodno dogovorijo z vzgojiteljico in organizatorjem zdravstveno higienskega režima.

Kadar obstaja sum, da je otrok nenadno zbolel za nalezljivo boleznijo, ga je treba do prihoda staršev ali skrbnikov osamiti, če je to mogoče. Upoštevati je potrebno ukrepe za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni s stikom, telesnimi tekočinami, z izločki in iztrebkom.

Otroku ne dajemo nobenih zdravil, če nimamo predhodne pisne privolitve staršev oz. skrbnikov s soglasjem zdravnika ter navodil o dajanju zdravila, ki jih je predpisal zdravnik. 

Upoštevajte vključitev otroka v vrtec 48 ur od zadnjega bruhanja, driske ali vročine. V vrtec sodi le zdrav otrok!

Starši ste tisti, ki najprej prepoznate bolezen pri otroku (vročina, bruhanje, driska, gnojen izcedek iz noska s kihanjem in kašljanjem, gnojne oči, uši, gliste … Starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma. Vsakdo ima pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi … ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred temi boleznimi (ZNB, Ur.L.RS 33/06).

Skrb za zdravje otrok

Ob pojavu naslednjih bolezenskih znakov, poškodb bo vzgojiteljica klicala starše oziroma skrbnike, da pridejo po otroka:

  • Alergična reakcija
  • Bolečine v trebuhu, močnejše 
  • Bolečina v mišicah 
  • Bolečina v ušesu 
  • Bolečina v žrelu 
  • Bruhanje
  • Driska
  • Epileptični napad, krči
  • Glavobol, hud
  • Gnojna sprememba na koži
  • Gnojni izcedek iz nosu
  • Izpuščaj, krvavitev, močnejša 
  • Kašelj (tudi lajajoč), kihanje
  • Krvavitev iz nosu (ki ne preneha po običajnih ukrepih) 
  • Motnje zavesti
  • Mrzlica, mrazenje
  • Nalezljive bolezni
  • Nahod
  • Neobičajna utrujenost
  • Otrdel vrat, glavobol…
  • Obolenja ušes 
  • Opekline
  • Ozebline 
  • Pik žuželke (znana alergija)
  • Pekoče uriniranje
  • Poškodba/vbod s krvavim predmetom 
  • Poškodba oči (manjša)
  • Poškodbe ust in spodnje čeljustnice 
  • Poškodba stalnih zob
  • Povišana telesna temperatura 
  • Rana, močneje krvavi  
  • Sprememba voha in/ali okusa
  • Sladkorna bolezen, zapleti znane bolezni
  • Stik z vabo za »cepljenje lisic« 
  • Sončarica 
  • Težje dihanje/astma/dušenje (znana bolezen, blago poslabšanje) 
  • Tujek v nosu 
  • Tujek v površinski rani (ki ga z običajnimi ukrepi ni mogoče odstraniti) 
  • Udarnina, globoka  
  • Udarnina/priprtje prsta na roki, nogi 
  • Ugriz človeka, živali 
  • Vedenjske motnje
  • Vnetje oči (pordele, izcedek)
  • Vnetje očesnih veznic tako v blagi kot težji obliki
  • Vročinski krči
  • Zamašen nos
  • Zlatenica
  • Znaki izsušenosti (bledica, suha ustna sluznica, upadle oči, žeja)  
  • Zlom, izpah, zvin 
  • Zlomljen nos 
  • Zobobol

Več pa si lahko preberete na NIJZ.

Nalezljive bolezni in ukrepi

Za obvladovanje in preprečevanje nalezljivih bolezni v vrtcu je pomembno, da so v vrtcu samo zdravi otroci in zaposleni. Otrok, ki je ravnokar prebolel nalezljivo bolezen oziroma je še v fazi okrevanja, se v vrtcu ne počuti dobro in potrebuje domačo oskrbo, bližino staršev in počitek.

Smernice za vključitev otrok v vrtec po preboleli bolezni

Smernice za vključitev otrok  v vrtce in šole po preboleli bolezni so namenjene strokovnim delavcem vrtca in staršem.

“Vsakdo ima pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred nalezljivimi boleznimi (Zakon o nalezljivih boleznih)”

Cilj smernic je varovanje zdravja otrok v primeru nalezljivih bolezni in okužb. Namen priporočil je zmanjšanje širjena bolezni in zagotavljanje zdravega okolja za otroke, vključene v vrtec.

PRIPOROČILA ZA UKREPANJE V VRTCU OB NUJNIH STANJIH IN NENADNO NASTALIH BOLEZENSKIH ZNAKIH

VKLJUČITEV V VRTEC/ ŠOLO PO PREBOLELI NALEZLJIVI BOLEZNI ALI OKUŽBI – SMERNICE

BOLEZEN ROK, NOG in UST

Bolezen rok, nog in ust je pogosta virusna bolezen otrok. Zbolijo lahko tudi odrasli. Bolezen običajno poteka blago in v večini primerov ni potrebno bolnišnično zdravljenje. Redko se lahko pojavijo težje oblike bolezni.

Povzročitelj bolezni
Bolezen rok, nog in ust povzročajo enterovirusi. Medtem, ko večina teh virusov povzroča blage oblike bolezni, se lahko pojavljajo tudi težje oblike bolezni z nevrološkimi komplikacijami.

Bolezenski znaki pri  bolezni rok, nog in ust (HFMD)
Inkubacija oziroma čas od okužbe do pojava bolezni je običajno štiri do šest dni. Izločanje virusa se začne že pred pojavom bolezenskih znakov in traja še nekaj tednov po ozdravitvi. Običajni znaki in simptomi sicer zelo kužnega obolenja so vročina, bolečine v žrelu in kožni izpuščaj. Izpuščaj se pojavlja običajno na dlaneh, podplatih in na področju zadnjice. Boleče mehurčke najdemo v ustni votlini, še posebej na jeziku in na mehkem nebu ustne votline. Vročina traja od štiri do pet dni. Vročina, izpuščaj in razjede običajno spontano izginejo v enem tednu. Komplikacije so redke.

Kako se bolezen širi?
Okužba se prenaša predvsem direktno preko sline, nosnih izločkov, blata ali indirektno preko okuženih predmetov in površin. Človek lahko izloča virus z blatom še več tednov po okužbi, okužba lahko poteka tudi brez izraženih bolezenskih znakov.

Epidemiologija bolezni
Bolezen se pojavlja predvsem poleti in jeseni. Enterovirusi so razširjeni po vsem svetu, pogostnost pojavljanja in razširjenost je v različnih predelih sveta različna. V zadnjem desetletju se pojavljajo številni izbruhi predvsem na področju zahodnega Pacifika (Japonska, Malezija, Singapur).

O pojavljanju okužb z enterovirusi  v evropskem prostoru ni veliko podatkov.

Laboratorijska diagnostika
Pri večini primerov bolezni laboratorijska diagnostika ni potrebna.

Zdravljenje
Zdravljenje je simptomatsko, s preparati za blaženje bolečega žrela in zniževanjem povišane telesne temperature. Antibiotiki niso zdravila za zdravljenje virusnih okužb.

Priporočila

  • Redno umivanje rok z vodo in milom, posebno, ko so onesnažene z izločki ust ali nosu, po menjavi plenic in uporabi stranišča.
  • Izogibanje izmenjavi osebnih predmetov (jedilni pribor, brisače, zobna ščetka …).
  • Pogosto prezračevanje zaprtih prostorov. Kjer ni urejenega centralnega sistema za prezračevanje, je kratkotrajno in intenzivno zračenje z odpiranjem oken najprimernejši način. Prostore (učilnice, igralnice in druge delovne ter bivalne prostore) zračimo v enakomernih intervalih. Vsako šolsko uro za 2–3 minute na stežaj odpremo okna. Zračimo tudi ob nizkih zunanjih temperaturah in v času ogrevalne sezone.
  • Temeljito čiščenje igrač, ki so onesnažene z izločki otrok.
  • Pogosto čiščenje površin in predmetov, ki se jih otroci pogosto dotikajo.
  • V času povečanega števila obolenj ali izbruha bolezni, je potrebno tudi bolj pogosto čiščenje in razkuževanje sanitarnih prostorov.
  • Otroci, ki imajo bolezni rok, nog in ust, naj ostanejo doma. V vrtec ali šolo se lahko vrnejo, ko nimajo več vročine in so mehurčki suhi.
  • Če se v vrtcu ali šoli pojavi povečano število otrok z znaki bolezni rok, nos in ust, o tem obvestite epidemiološko službo območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer vam bodo svetovali kako ukrepati.

bolezni_rok_nog_in_ust_02102015

Prehrana

Prehrana in prehranjevalne navade

 

Različne raziskave o načinu prehranjevanja v državi kažejo, da se polovica prebivalcev prehranjuje zdravo, pri drugi polovici pa je mogoče zaznati premajhno število dnevnih obrokov in tudi neustrezen ritem prehranjevanja. Smernice zdravega prehranjevanja priporočajo 3-5 obrokov dnevno. Dan je potrebno začeti z zajtrkom, ki nas oskrbi s potrebno energijo za začetek dneva, temu naj na približno štiri ure sledi manjši premostitveni obrok – malica ter večji obrok – kosilo.  Večerja naj bo vsaj dve uri pred spanjem.

Prevelika energijska vrednost obrokov, glede na pretežno sedeč življenjski slog prebivalcev, vpliva na pojav čezmerne teže in debelosti prebivalcev. Preveč zaužitih enostavnih sladkorjev in maščob, zlasti nasičenih, ter premalo vlaknin pa pomembno vplivajo na pojavnost bolezni srca in ožilja ter raka na debelem črevesu.

Pri številnih prebivalcih so v povprečju na krožnikih prevečkrat meso in mesni izdelki, premalo pa je rib, sadja, predvsem pa zelenjave, stročnic in prehranskih vlaknin, ki so pomembni varovalni dejavniki pred kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. Številni prebivalci, glede na svoje potrebe, prekoračijo sprejemljivi vnos soli, ki je za večino prebivalcev približno eno čajno žličko soli na dan (5 gramov).

Za obvladovanje naraščajoče debelosti med prebivalstvom in pojavnosti kroničnih nenalezljivih bolezni sta pomembna tako zdravo prehranjevanje kot tudi zadostna vsakodnevna telesna dejavnost ljudi vseh starosti. Osnova za aktivnosti in ukrepe na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje je v Sloveniji Nacionalni program o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje – Dober tek Slovenija. (https://www.gov.si/teme/prehrana-in-zdravje/)

SPODAJ JE NEKAJ ČLANKOV O ZDRAVI PREGRANI IN PREHRANSKIH NAVADAH

POGLED NA SVEŽE SADJE IN ZELENJAVOSKOZI SPEKTER BARV

Uzivajmo-v-mlecnih-namazih

 zakuhajmo_pravo_izbiro_obl_29_7_21_0

ZDRAV KROŽNIK

Najti pot k zdravemu: kaj vse vpliva na prehranjevanje otrok in kako privzgojiti zdrave prehranske navade

Ptičji policaj – ornitolog g. Robi Šiško na obisku v Zeleni igralnici

V Zeleni igralnici živimo majhni ekologi, zato smo medse sprejeli gosta, g. Roberta Šiška, ki nam je na zelo zanimiv način predstavil svoje delo, pripomočke za opazovanje ptic, predstavil nam je najpogosteje videne ptice v naši regiji ter nas povabil k opazovanju. Povedal nam je zanimivosti o živalih ter opozoril na povezanost življenja v naravi. Ogledali smo si slikovni material ter prisluhnili zvokom ptic. Otroci so bili zelo zavzeti, motivirani in pripravljeni sodelovati.

Več o okoljevarstvenih temah si lahko ogledate na spodnjih povezavah:

https://www.facebook.com/revitalizacijarekepesnice/

https://sl-si.facebook.com/pticeDOPPS/

https://www.facebook.com/sovamodrouha/

 

DOSTOPNOST