31. oktober – Dan reformacije
VIR: Zbirka upodobitev znanih Slovencev NUK
“Moji lubi Slovenci,” je Primož Trubar pogosto začenjal svoje pridige in v delih nagovarjal “svoje ljudi” ter jih tako prvič združil pod pojmom Slovenec.
Zakaj vam to pripovedujemo?
Zato, ker je pred nami državni praznik.
Na ta dan je nemški duhovnik Martin Luter 1517 na vrata cerkve v Wittenbergu v Nemčiji obesil 95 tez o prenovi Cerkve in tako opozoril na krizo v njej. S tem se je prebudilo reformno gibanje, ki je privedlo do notranje preureditve katoliške cerkve in nastanka novih cerkva.
V Sloveniji je 31. oktober Dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo tudi rojstvo slovenskega knjižnega jezika in se spominjamo Trubarja, ki je glavni predstavnik reformacije na Slovenskem. Primož Trubar je tudi avtor prve tiskane knjige v slovenskem jeziku. Leta 1550 je namreč izdal Katekizem in Abecednik.
Reformacija nam je prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku, s tem knjižni jezik in sploh prvo omembo pojma Slovenec.
Dan reformacije smo obeležili tudi na naši šoli z razstavo na hodniku šole in kratko radijsko oddajo, ki so jo pripravili učenci novinarskega krožka.
V počitnicah pa obeležujemo še Dan mrtvih, ki je prav tako državni praznik. To pa je tudi dan, ko številni ljudje po svetu obiščejo grobove svojih najdražjih, preminulih sorodnikov ali prijateljev in jim prižigajo sveče, prinašajo cvetje. Ob grobovih se zbirajo družine in skupaj obujajo spomine na svoje pokojne. Na dan mrtvih bodo po vsej državi potekale žalne slovesnosti in verski obredi za umrle.
Ob prižiganju sveč, pa je prav, da pomislimo tudi na naš planet. Prižgimo letos kakšno svečo manj ali vsaj okolju prijazno.
Vsem skupaj pa želimo prijetne počitnice. Izkoristite jih za počitek, privoščite si izlet ali obisk sorodnikov, preberite kakšno dobro knjigo, namenite kakšno uro učenju ali preprosto uživajte v dobri družbi.
Včasih potrebujemo le počitek v čudovitem mestu. Sami ali z nekom, ki ga imamo radi.
Skupnost učencev šole