Skoči na glavno vsebino
Select Page

Popotovanje v svet domišljije z Ano Plohl

Letošnji prvošolčki imajo to čast, da jih enkrat tedensko obišče učenka 7.b razreda, Ana Plohl. V času jutranjega varstva učencem bere pravljice in jih popelje v svet domišljije.

Zraven ustvarjanja domišljijskih slik, poslušanje pravljic veliko pripomore k razvoju pismenosti in izboljšanju besednega zaklada. Gradi se občutek realnosti, zori logično mišljenje in krepi se ustvarjalnost. Preko poslušanja in vživljanja v zgodbice, se učenci učijo razumeti lastna čustva in čustva drugih, spoznavajo vrednote, pravila, odnose in načela družbe.

Astrid Lindgren, avtorica Pike Nogavičke, je dejala: »Otroštvo brez knjig – to ne bi bilo nobeno otroštvo. To bi bilo kot prepoved iti do začaranega kraja, kamor lahko greš in v njem najdeš eno najredkejših vrst veselja.«

Ani Plohl, ki je tudi prepoznana kot nadarjena učenka naše šole, smo zelo hvaležni za njen čas in pripravljenost.

Spletni seminar za starše o objavljanju informacij o otroku na internetu

Spletni seminar za starše o objavljanju informacij o otroku na internetu

Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si bomo v sredo, 29. novembra 2023, ob 18. uri pripravili spletni seminar za starše z naslovom Ali naj objavim? – Na kaj biti pozoren pri objavljanju o otrocih na internetu.

Prosimo vas, da spodnje informacije in vabilo na spletni seminar s povezavo do prijavnice posredujete staršem učencev vaše šole, ki bi jih udeležba zanimala.

Številni starši in skrbniki radi delijo svoje veselje in ponos povezan z otroki preko družbenih omrežjih in preko drugih spletnih storitev z drugimi. Pri tem pa se pogosto ne zavedajo, kje je meja primernega in neškodljivega in nehote otroku lahko povzročijo neprijetnosti.

Z objavljanjem podatkov in posnetkov otrok na družabnih omrežjih razgalimo svojega otroka pred vsemi sledilci, ki pa niso vedno ljudje, ki jih poznamo, pa tudi če so, ne poznamo vedno njihovih globljih motivov. Zelo pogosto pa se sploh ne zavedamo, da so lahko objavljene slike javno dostopne, saj številni ne poskrbijo za ustrezne nastavitve zasebnosti.

V enournem spletnem seminarju bo dr. Benjamin Lesjak, sodelavec Safe.si, pravnik in predavatelj na Safe.si predavanjih za starše in učitelje, govoril o problematiki objavljanja fotografij, video posnetkov in drugih informacij o otrocih na internetu, predvsem družbenih omrežjih. Problematiko bo predstavil s pravnega vidika, vidika otroka in vidika starša. Pojasnil bo, kaj je primerno objavljati, kakšne objave lahko otroku škodujejo in na kakšen način ter česa ne smemo objavljati.

Vabimo vas, da se prijavite na ogled seminarja, ki ga bo mogoče spremljati preko YouTube. Vprašanja, povezana s temo, lahko oddate že pri prijavi in predavatelj jih bo skušal vključiti v predavanje. Če pa se vam bo kakšno vprašanje porodilo med predavanjem, pa ga boste lahko posredovali in predavatelj bo na izbrana vprašanja odgovoril ob koncu seminarja. Posnetek seminarja bo na voljo prijavljenim takoj po zaključku.

  • Datum: 29. 11. 2023
  • Ura: 18:00 – 19:00

MANJ JE VEČ

Učenci 4. in 5. razreda ter skupina učencev 3. triade so danes poslušali zanimivo predavanje ge. Barbare iz društva Ekologi brez meja na temo odpadne hrane.

Izvedeli smo, da se na svetu kar tretjina pridelane hrane zavrže. Poleg socialnega in finančnega vidika je zavržena hrana velik okoljski problem, saj izgubljamo dragocene vire, čezmerno izrabljamo prst in vodo, količine metana ob razkroju pa močno vplivajo na podnebne spremembe.

Kaj lahko naredimo že danes?

  1. Vse se začne pri organizaciji in načrtovanju. Načrtujmo tedenski jedilnik (pri sestavljanju upoštevamo sestavine, ki so že v hladilniku in jih je potrebno uporabiti).
  2. Pripravimo nakupovalni listek in kupimo samo tisto, kar potrebujemo.
  3. Kupljeno hrano pravilno shranjujemo.
  4. Skuhajmo toliko, kot bomo pojedli.
  5. Pomislimo, ali morda pri pripravi hrane iz navade zavržemo tudi dele, ki bi se jih dalo uporabiti (iz olupkov krompirja lahko pripravimo okusen in bolj zdrav čips).
  6. Morebitne ostanke obroka uporabimo – ali postanejo del neke druge jedi ali pa jih zamrznemo in uporabimo kasneje.

Koordinatorica: Ksenija Mlekuž

DOSTOPNOST